Arabaya Reklam Almak Nedir?

Arabaya Reklam Almak Nedir?

Ekonomik şartların git gide zorlaşması birçok kişiyi ek iş yapmaya zorluyor. Değişen hayata ayak uydurmak adına artık tek bir yerden gelir elde etmek yeterli olmuyor ne yazık ki. Fakat zaman sıkıntısından dolayı ek iş imkanlarını değerlendirmek de zorlaşıyor.

Ek gelir arayanlar için özellikle son yıllarda popüler olan arabaya reklam alma işi, zamana ve emeğe ihtiyaç duymayan bir alternatiftir. Aracınız varsa ve bazı kriterlere sahipseniz düzenli olarak ek gelir elde edebilirsiniz. Üstelik tabir caizse suya sabuna dokunmadan aylık 400 Lira ile 800 Lira arasında bir gelir elde etmek mümkün. 

Tabi ki bunu tek başınıza yapamazsınız. Marka sahibi firmaların reklamlarını aracınızda taşıyabilmeniz için bu konuda hizmet veren ajanlara kayıt yaptırmak ya da doğrudan firmanın talebi doğrultusunda özel olarak başvurmak gerekiyor.

Arabaya Nasıl Reklam Alınır?

Reklamcılığın son derece yaygın olduğu son yıllarda, başta medya olmak üzere sosyal platformlarda, yolda, şehirlerarası yolculuk sırasında ve daha birçok ortamda reklam görmektir mümkün. Markalar isimlerini ve kalitelerini geniş kitlelere duyurmak için dikkat çekici reklam seçeneklerine başvurmaktadır. Bunlardan biri de arabalara reklam vermektir. Özellikle sürekli hareket halinde olan ve belirli sürede belirli kilometreyi yapabilen araçlara yüksek gelirli reklam teklifi sunuyorlar. 

Peki, bu marka ve firmalarsan arabanıza reklam almak için neler yapmanız gerekiyor;

 1. Arabaya reklam hizmeti veren ajanslara kayıt yaptırmak
 2. Arabanın temiz ve bakımlı olmasını sağlamak
 3. Bazı firmalar araba markası ve modeli seçerken seçici davranmaktadır. Bu yüzden reklam için en çok tercih edilen markalara yönelmek.
 4. Sözleşmeyi iyi okuyup, şartlara uygun olup olmadığınızı iyi analiz etmelisiniz.
 5. Aracınızın evrak, bakım ve sigortasının olması da reklam verecek firmalar açısından önem taşımaktadır.

Bilinmesi gereken bir diğer husus da şoförün sürüş güvenlidir. Arabaya reklam veren firmalar araç sahiplerinin iyi bir sürücü olmasına da dikkat ediyor. Sürüş kaydınız temiz ve ehliyetiniz varsa bu iş için uygun olabilirsiniz. Bütün bu koşulları sağladığınız takdirde arabanıza reklam alabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. Böylece asıl işinizi yaparken kullanmak zorunda kaldığınız arabanız size ek kazanç sunabilir.

Herkes Her Arabaya Reklam Alabilir Mi?

Arabanızı rutin olarak kullanırken ek kazanç elde etme fikri kulağa hoş gelse de bazı şartları taşıyor olmak gerekiyor. Arabanız var ve arabaya reklam almak istiyorsanız bu ilk adım olabilir. Ama reklam alabileceğiniz anlamına gelmez. Günümüzde reklam ajanslarına kayıt yaptıran oyuncular dahi her reklamda tercih edilmiyor. Reklam verecek firmaların oyuncu seçmesi ne kadar normalse, reklam verecekleri aracı seçmeleri de o kadar normaldir. 

Arabanıza reklam alabilmek için gereken şartları taşıyor olmanız önemli. Bununla birlikte reklam verecek olan firmanın şartlarını da bir arada bulunduruyor olmanız gerekiyor.

Diyelim ki arabanıza reklam almak istiyorsunuz ve bir ajansa kayıt yaptırdınız. Eğer bu ajans reklamı giydirme ve sökme konusuna profesyonel ise ilk önce aracınızın bu işleme uygun olup olmadığına bakacaktır. Aracınız reklam giydirip sökmeye uygun değilse profesyonel firmalar tarafından tercih edilmeyebilirsiniz. 

Ayrıca reklam verecek firmalar çalışma sistemi kötü, bakımları yapılmayan ve mesajlarını taşıyamayacak araçlara reklam vermemektedir. Reklamın çarpıcılığı kadar aracın bu reklamı taşıyor olması da önemlidir. Bununla birlikte sözleşmede yer alan maddelere uyum sağlamanız da önemlidir.

Örnek vermek gerekirse bazı sözleşmelerde aracın günlük alacağı yola, park edilebilecek yerlere, nerelerde gezmesi gerekiyor gibi konulara özel maddelerde yer veriliyor. Bu şartları yerine getirmek arabaya reklam alarak ek gelir elde etme konusunda son derece önemlidir.

Arabaya Reklam Almak Yasal Mı?

Arabaya reklam almak yasal mı değil mi konusunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle belirtmek gerekir ki arabaya reklam alma yasal bir işlemdir. Tabi ki gerekli yerlerden gerekli izinleri almanız şartıyla. İzin alıp bildirimde bulunursanız aracınıza reklam alıp ek gelir elde edebilirisiniz. 

Peki, araca reklam almak için nasıl bir süreci tamamlamak gerekiyor ona değinelim;

 • İlk olarak reklam ajansı tarafından tasarlanan logo veya kaplamanın uygun olup olmadığını muayene istasyonuna giderek danışmak gerekiyor.
 • Reklam için araç üzerine giydirecek logo ya da kaplama uygun bulunursa, bağlı olduğunuz belediyeye gidip reklam vergisi yatırmanız gerekiyor. Bunun için de kaplama yapılacak logonun renkli çıktısını yanınıza almayı unutmayın.
 • Daha sonra reklam afişi araç üzerine giydirilir.
 • Bir sonraki adımda ise tekrar muayene istasyonuna gidilir ve ücretsiz tespit muayenesi yaptırılır.
 • Burada verilen form Trafik Tescil Şubesi’ne götürülür ve ruhsata işletilir.

Reklam amacıyla tasarlanan logo ya da afiş artık tüm yasal şartlar uygundur. Eğer bu başvuru ve bildirimleri yapmazsanız cezai uygulamaya maruz kalırsınız. Karayolları Trafik Kanunu’nun 26/2 sayılı maddesi gereği araçlar dış yüzeyinde sadece zorunlu olan işaretleri bulundurabilir. Onun dışında reklam, şekil, yazı, sembol, işaret, flama, resim, ilan, bayrak ve benzeri giydirmeleri izinsiz kullanmak yasaktır. Bu konuda yapılan işlem gerekli yerlere bilgilendirilmez ve ruhsata işlenmezse sürücülere 108 Lira idari para cezası uygulanıyor. Bu cezai tutar ilk 15 günde ödenirse % 25 indirime tabi tutuluyor. Yani ödenmesi gereken idari para cezası 108 Lira değil de 81 Lira olarak belirleniyor.

Bir Ücret Ödemem Gerekiyor Mu?

Reklam için aracınız uygun bulunduysa logo giydirme işleminin arkasından para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu saatten sonra herhangi bir yere ücret ödemesi yapılmıyor. Araçta logo ve reklam taşımak için belediyeye reklam vergisi ödemek dışında bir ücret ödemiyorsunuz. 

Bu ücret de araca giydirilecek olan logo ya da reklamın metrekaresine göre hesaplanmaktadır. Metrekare fiyatı belediyeden belediyeye farklılık gösterebiliyor. Bununla birlikte bir metrekarenin altında reklam giydirmesi yapılıyorsa bu ölçüyü de sabit 1 metrekare olarak hesaplıyorlar. 

Örneğin belediyenin araba üzerindeki reklamlar için belirlediği metrekare fiyatı 15 Lira ise;

 • 2 metrekarelik giydirme yapacaklar 2 × 15 = 30 Lira ödeyecek
 • 0.8 metrekarelik giydirme yapacak olan araç sahipleri ise 1 × 15 = 15 Lira vergi ödeyecek.

Aracınıza Reklam Almak Size Ne Kadar Para Kazandırır?

Reklamcılık önü arkası oldukça geniş bir sektördür. Özellikle dikkat çekmek isteyen ve geniş kitlelere tanıtım yaparken maliyeti düşürmek isteyen firmaların ilk tercihi arabaya reklam vermektir. Araç sahibi açısından da ek gelir imkanı sunan bu reklam türü her iki taraf açısından da son derece karlı görünüyor. 

Araca reklam almak isteyen kişiler açısından iyi bir gelir kaynağı olarak da görülebilir. Bakıldığı zaman aracınız üzerinde reklam bulunması araç üzerinden para kazanmak anlamına geliyor. Yani bu kazanç için ayrı bir zaman ya da iş gücü harcamanız gerekmiyor. Gezerken, asıl işinizi yaparken para kazanmış oluyorsunuz. 

Hele işiniz gereği sık sık şehirlerarası yolculuklara çıkıyor ya da kalabalık şehirlerde geziyorsanız ciddi anlamda kazanç elde edebilirisiniz. Peki, arabaya reklam almak size ne kadar para kazandırır?

Aracınıza reklam alarak elde ettiğiniz kazanç aylık olarak değişiklik gösteriyor. Bu reklam aldığınız firmaya ve bulunduğunuz şehre göre değişiklik gösterir. Ama ortalama olarak bir fiyat belirtecek olursak aylık en az 250 Lira kazanç elde edebilirisiniz. Aracınızın kalitesine, taşıdığınız özelliklere ve sözleşme içeriğine göre bu ücret 800 Lira ve üzerine çıkabiliyor.