Ticari Taksi Üzerine Reklam Nasıl Alınır?

Ticari Taksi Üzerine Reklam Nasıl Alınır?

Sizlere bu yazımızda ticari taksi üzerine reklam nasıl alınır? konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ticari taksiler üzerinde reklam bulundurulması konusu resmi gazetede yayınlanarak kamu oyununun bilgisine sunulmuştur. 2011 yılının Ağustos ayında yürürlüğe girmiş olan yönetmeliğin belli amaçları bulunuyor. Sizlere bu amaçların neler olduğunu yazmak istiyoruz.

  • Belediye ve mücavir olan sınırlar içerisinde yolcu gibi taşıma işi yapan ticari taksi gibi yolcu taşıyan araçların içinde ve dışında reklam bulundurması hususuyla ilgilidir.
  • Belediye ve mücavir olan sınırlar alanında bazı taşımacılık yapan araçlar yoktur. Bu araçların içerisinde özel servis araçları, okul araçları ve servis araçları bulunmuyor. Diğer yolcu taşımacılığı yapan ticari araçları kapsıyor. Bu araçların içerisinde ticari taksiler bulunduğu gibi dolmuş, minibüs, otobüslerin reklam almasına yönetmelikle izin verilmiştir.

Ticari Taksi Üzerine Reklam Alınması İle İlgili Yönetmelik Hakkında

Ticari taksi ve bunun gibi yolcu taşımacılığı yapan araçların reklam almaları kanunen yönetmelikle belirlenmiştir. Bu yönetmelikler kendi içerisinde belli başlı bazı hususlar içeriyorlar. Sizlere yönetmelik içerisinde bulunan bazı hususlardan bahsetmek istiyoruz.

  • Ticari taksi gibi araçların üzerine reklam almasının izin belgesi bağlı bulunduğu belediye tarafından verilir.
  • Ticari araçların reklam verebileceğine ait reklam alma yetkisini ise gene belediyeler kendilerine temin ederler.
  • Ticari taksilerin reklam alma belgesi Türk Ticaret Kanunu gereği ile verilir.
  • Reklamı alacak olan ticari taksi sahibi bir sözleşme yaptıktan sonra ticari aracına reklamı verebilir ve bu süre ile belirlenir.

yazmış olduğumuz bu tanımlar ticari taksi ve araçların reklam alabileceğine dair tanımlardır. Bu kurallara uyan bütün ticari taksi ve yolcu araçları araçlarına reklamı verebilirler.

Ticari Taksi ve Araçlar Reklam Almaları İçin İzin Almaları Gerekli midir?

Ticari taksi ve araçlar sahip olduğu araçların üzerine reklam logolarını koymaları için belli bir kurumdan izin almaları gerekiyor. Bu izin olmadan reklam almaları mümkün olmuyor. Bu izini almaları için belli prosedürlere uyarak bağlı olduğu belediyelerden alıyorlar. Bağlı olduğu belediyeden 1 yıl süre olmak kaydıyla izin belgesini alıyorlar. Bu 1 yıllık zaman dolana kadar almış oldukları izinle taksi üzerine reklam koyabiliyorlar.

Ticari Taksi ve Araçlar İzin Almadan Reklam Koyarlarsa Ne Olur?

Sizlere ticari taksi ve araçların reklam koymaları için izin almaları gerektiğini daha önce ifade ettik. Şimdi ise izin alınmadan koyulacak olan reklamın sonucunda neler olacağını sizlere anlatmak istiyoruz. Ticari taksi ve yolcu taşıyan araçlar 1 seneden sonra tekrar reklam koymaları gerekiyorsa tekrar izin almaları gerekiyor. Çünkü bu izin bilgisi sadece bir yıl içerisinde geçerli oluyor.

Eğer izin almadan reklamı verirlerse belli cezalara çarptırılıyorlar. Bu genelde para cezası oluyor. Yüksek şekillerde para cezası alacağından çekinen ticari taksi sahipleri genelde izin aldıktan sonra ticari taksilerin üzerine reklamı alıyorlar. Bu yüzden ceza almamak için kanuni prosedürlere uyuyorlar.

Ticari Taksi Sahibinin Reklamı Verecek Kişi İle Arasındaki İlişki

Reklamı verecek kişi ticari araç sahibi yetkisini aldıktan sonra ticari araç sahibi ile reklam verme durumunu bir sözleşme yaparak yürürlüğe koyuyor. Bu yapılan sözleşmede belli başlı kurallar bulunuyor. Her iki taraf bu kuralları okuduktan sonra maddeler halinde bulunan kanuni maddelere uymak zorundadır.

Ticari Araçların Reklam İçin İzin Belgesi Alması Kaç Gün Gerekiyor?

İzin belgesi için ticari taksinin belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Bu yapılmış olan müracaatların sonucu 7 gün içerisinde sonuçlanıyor. Uygun bulunduğu takdirde ayrı ayrı olmak kaydıyla ticari reklam izin belgesi belediye tarafından veriliyor.